Š. m. rugpjūčio 18-19 d. Vilniaus rajono savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų šeimai ir vaikui skyriaus vyr. specialistė Jolanta Lukaševič, bendradarbiaudama su Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – AVPK) Vilniaus rajono policijos komisariatu (toliau - VRPK) organizavo Vilniaus rajono šeimos ir vaiko krizių centro bei VšĮ „Vaikų ir paauglių socialinio centro“ globojamiems vaikams prevencinį renginį saugaus eismo tema „Saugus kelyje“. Prevencinį renginį vedė AVPK VRPK Bendruomenės pareigūnės: Anželika Rakauskienė ir Liudmila Čeponienė. Renginyje dalyvavo jaunieji policijos rėmėjai.
Renginiu siekta skatinti vaikus laikytis Kelių eismo taisyklių, jų nepažeisti, ugdyti sąmoningumą, toleranciją, pilietiškumą, atsakingą požiūrį į eismo dalyvių saugumo užtikrinimą kelyje. Per renginį vaikams buvo primintos saugaus eismo taisyklės, kaip saugiai elgtis gatvėse ir keliuose važinėjant dviračiais bei elektriniais paspirtukais.
Paaiškinta, kad:
- elektriniais paspirtukais galima važiuoti dviračių takais, pėsčiųjų ir dviračių takais, arba dviračių juostomis, kur jų nėra – tam tinkamu kelkraščiu;
- važiuojant draudžiama kirsti važiuojamąją dalį pėsčiųjų perėjomis. Nepilnamečiams iki 18 metų privalomas saugos šalmas;
- neblaiviems ar apsvaigusiems vairuoti elektrinį paspirtuką draudžiama;
- važiuojant šaligatviu ir pasivijus ta pačia kryptimi einantį pėsčiąjį, privaloma sumažinti važiavimo greitį;
- važiuoti važiuojamąja kelio dalimi elektriniu paspirtuku leidžiama ne jaunesniems kaip 14 metų asmenims.
Renginio metu pristatyta, kaip tinkamai dėvėti šviesą atspindinčias priemones tamsiuoju paros metu, parodyta ir paaiškinta, kaip važinėti elektriniu paspirtuku. Pareigūnės kartu su vaikais aptarė, koks pėsčiųjų elgesys gatvėje yra tinkamas, buvo raginami elgtis drausminai ir atsakingai kelyje.
Taip pat renginio metu Bendruomenės pareigūnės pristatė policininko profesiją, papasakojo apie kasdienį policijos pareigūno darbą, nes sėkminga profesinė veikla ir karjera prasideda nuo tinkamo profesijos pasirinkimo, savo interesų, norų ir galimybių įvertinimo bei realybės supratimo. Norint pasirinkti mėgstamą ir tinkančią profesiją, reikia pakankamai gerai pažinti save, savo polinkius, charakterio ypatumus, žinoti profesijų pasaulį, jų įvairovę ir reikalavimus dirbančiam žmogui.
Dauguma vaikų neįsivaizduoja savo kasdienės veiklos be sporto ar meno būrelių, bet yra nepilnamečių, kuriuos traukia šiek tiek kitokia veikla. Jie įsitraukia į jaunuosius policijos rėmėjus gretas, talkina policijai ir leidžia laisvalaikį su uniformuotais pareigūnais, o vėliau – patys patardami, apsaugodami bendraamžius, užsiimdami prevencija savo mokymo įstaigose.
Bendruomenės pareigūnės pranešė, kad jaunųjų policijos rėmėjų veikla AVPK VRPK organizuojama jau porą dešimtmečių. Šiais rėmėjais iki tol, kol baigs vidurinę mokyklą, gali tapti vaikai nuo 12 metų.
Tarp jaunųjų policijos rėmėjų veiklos tikslų yra pagalba policijos įstaigoms vykdyti nepilnamečių nusikaltimų ir teisės pažeidimų prevenciją, mokinių skatinimas domėtis policijos darbu, orientuoti juos į policininko profesiją ar suaugusius policijos rėmėjus, suteikti vaikams teisės žinių, gerinti jų fizinį pasirengimą, propaguoti sveiką gyvenimo būdą.
Pareigūnės renginio metu taip pat labai išsamiai ir, svarbiausia, suprantamai papasakojo apie šiandienos rykštę – įvairiausius sukčiavimo būdus ir kaip su jais susidoroti. Primygtinai prašė saugotis patiems, būti budriems, nepasiduoti jokioms manipuliacijoms, neatskleisti jokių asmens duomenų, kodų, atidžiai prižiūrėti savo turtą, sveikatą, gyvybę.
Taip pat pareigūnės diskutavo apie prekybą žmonėmis: jos formas, grėsmes vaikams, bei atsargumo priemones, siekiant išvengti prekybos žmonėmis verbuotojų pinklių. Paminėjo, kaip ir visame pasaulyje, vis dažniau yra atkreipiamas dėmesys į internetinių technologijų reikšmę prekybos žmonėmis srityje. Įvairūs pažinčių portalai ir socialiniai tinklai tampa lengva ir sunkiai kontroliuojamo žmonių verbavimo priemone.
Interneto pagalba prekeiviai žmonėmis gali nesunkiai išsirinkti, surasti ir įtikinti aukas. Be to, įvairūs internetiniai portalai jau yra ne tik priemonė privilioti žmones, bet ir realiai juos išnaudoti. Interneto modelių paslaugas siūlančiose svetainėse, pažinčių portaluose, internetinės pornografijos tinkluose neretai išnaudojami nepilnamečiai, o kartais ir mažamečiai vaikai. Lietuva šioje srityje taip pat skaičiuoja jau ne vieną nuo to nukentėjusią auką.
Atsisveikindamos policijos pareigūnės vaikams palinkėjo pasirinkti mėgstamą ir jiems tinkančią profesiją. Jei svajonėse – policininko profesija, neabejoti ir drąsiai ją rinktis. Kiekvienam vaikui dalyvavusiam renginyje pareigūnai įteikė po atšvaitą, kad tamsiu paros metu visi būtų saugūs.
Tikimasi, kad prevencinio renginio metu suteiktos žinios vaikus skatins būti atsakingais eismo dalyviais, o įgytos ir prisimintos žinios saugaus eismo tema pravers kasdien.
Ačiū pareigūnams už pagalbą vykdant Vilniaus rajono vaikams nusikalstamumo, žalingų įpročių, prekybos žmonėmis ir kitų negatyvių dalykų prevenciją.
![]() |
![]() |
![]() |