*alt_site_homepage_image*

Vladislavo Sirokomlės muziejus – Vilnijos krašto poeto dvarelis

decoration

Garsaus XIX a. poeto, gimtojo krašto turizmo pradininko Vladislavo Sirokomlės muziejus laukia lankytojų vos už 14 km nuo Vilniaus esančiame mediniame dvarelyje Bareikiškių kaime. Grafui Benediktui Tiškevičiui priklausiusį pastatą V. Sirokomlė su šeima nuomojosi ir čia pragyveno aštuonerius itin kūrybingus metus. Dvarelyje lankydavosi vilniečiai jo bičiuliai: kompozitorius S. Moniuška, rašytojai, redaktoriai ir leidėjai, archeologas E. Tiškevičius, tapytojas V. Dmochovskis.

Tipiškoje lauko gėlėmis bei žole apžėlusioje sodyboje apie pusę XX a. veikė mokykla, iki karo vadinta Sirokomlės vardu. Vėliau čia įsikūrė biblioteka. 1973-aisiais, švenčiant poeto, dramaturgo ir publicisto 150-ąsias gimimo metines, jo kabinetas virto memorialiniu muziejumi, kur lankytojai gali apžiūrėti baldus, portretus, knygas ir kitus asmeninius daiktus.

Sodybos kiemelyje stovi iš girnapusės padarytas stalas. Ant jo Sirokomlė parašė ne vieną savo kūrinį, prie jo priiminėjo svečius. Poeto atminimui 1897 m. buvo pastatytas juodo granito stalelis, jo paviršiuje iškalta lyra ir citata, kurią memorialiniam staleliui sukūrė Antonis Edvardas Odynecas.

Laikotarpis, kurį V. Sirokomlė pragyveno Bareikiškėse, buvo ypač produktyvus ir sėkmingas. Čia jis parašė garsiausius savo kūrinius, tarp jų istorinę poemą „Margiris“ apie didvyriškus lietuvių žygius kovose su kryžiuočiais, komediją „Namelis miške“, paties poeto vadintą kurioziška drama. Dėl jo naujų kūrinių leidėjai varžydavosi, siūlydami po 2 zlotus ar net po pusę rublio už eilėraštį. Literatūrinė veikla Sirokomlei padėjo išlaikyti palivarką ir didelę šeimą. Plačiai gerbiamas bei mylimas poetas lenkų ir baltarusių kalbomis rašė eilėraščius, satyras, komedijas, iš lotynų kalbos vertė Lietuvos bei Lenkijos renesansinę poeziją.

Vladislavo Sirokomlės muziejaus darbuotojai organizuoja įvairius edukacinius ir kultūrinius užsiėmimus. Specialiai įrengtame senoviniame rūsyje vyksta keramikos pamokėlės, kviečiama susipažinti su kaligrafijos menu. Po atviru dangumi įrengtas amfiteatras poetus, literatus mėgėjus suburia į kasmetinę poezijos ir muzikos šventę „Sirokomlės lyra“. Turizmo informacijos centras siūlo ekskursijas aplinkiniais maršrutais, supažindinančiais su pietryčių Lietuvos istorija, Vilniaus regiono kultūros paminklais.

Kviečiame susipažinti su ES projekto „Atraskime regionų šaknis iš naujo“ nematerialiu kultūros paveldu, kuris apima tradicijas, tradicinius amatus, įgūdžius, folklorą, puoselėjimą ir išsaugojimą Vilniaus rajone, bei Rokiškyje. 


Projektas „Atraskime regionų šaknis iš naujo“ įgyvendinamas pagal 2014-2020  metų Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną  programos prioritetą – vietos kultūros skatinimas ir istorinio paveldo išsaugojimas.

Projektą finansuoja Europos Sąjunga: bendra projekto vertė sudaro 1 031 590,97 Eur, iš jų Europos Sąjungos lėšos – 90 proc. (928 431,87 EUR).

Projekto  „Atraskime regionų šaknis iš naujo“ tikslai yra skatinti ir vystyti nematerialų kultūros paveldą ir vietinės istorijos išsaugojimą gerinant tvarų kultūrinio turizmo konkurencingumą, išsaugant ir ugdant nematerialiosios kultūros paveldo ir vietinės istorijos žinojimą,  įgūdžius, stiprinant esančius istorinius ryšius tarp Lietuvos, Latvijos ir Baltarusijos. Skatintinant kūrybingą vietinio kultūros paveldo ir unikalių tradicijų panaudojimą, gerinant sąlygas  kūrybingam industrijų sektoriui.

Šį straipsnį iš dalies finansavo Europos Sąjunga. Už jo turinį atsako tik Vilniaus rajono savivaldybės  administracija ir jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad šis leidinys atspindi Europos Sąjungos poziciją.

   

 

 

 

 

welovelithuania.com

 


Įvertinkite naujieną