Rudaminos daugiafunkcinis kultūros centras kviečia visus pamatyti naują nuotraukų parodą „Katalikiškų švenčių tradicijos. Amatai ir amatininkai“, kuri buvo atidaryta kovo 11 d.
Parodą organizavo Vilniaus krašto etnografijos muziejus Nemenčinėje, vykdydamas projektą „Vilniaus krašto paveldas, kultūra ir tradicijos per objektyvo prizmę“, remiamą Lietuvos Respublikos. Nuotraukų autorius Marian Dzvinel, tekstus parengė Genadij Fedorovič ir Irena Dzvinel. Taip pat buvo sukurtas parodą pristatantis vaizdo įrašas, kurio autoriai Pavel Dombrovski ir Marian Dzvinel, apie parodą jame pasakoja Irena Dzvinel ir Agata Valentynovič. Taip pat yra parengta daug trumpų video filmukų apie tradicines šventes.
Tai antroji šio projekto paroda. Pirmojoje parodoje, kuri buvo surengta praėjusių metų kovo mėnesį, buvo pristatyti profesionalių fotografų ir mėgėjų darbai. Joje dalyvavo daugiau nei dešimt menininkų. Čia reikia pridurti, kad be dviejų parodų, kaip šio projekto dalis buvo organizuojami ir Photoshopo technikos kursai.
Prieš surengiant parodą Rudaminos daugiafunkciniame kultūros centre ji buvo eksponuojama kituose Vilniaus krašto kultūros centruose. Pirmą kartą publikai ji buvo pristatyta 2020 m. lapkričio 5 d. Maišiagalos tradicinių amatų centre, o vėliau Vilniaus krašto etnografiniame muziejuje Nemenčinėje. Po kurio laiko ji atkeliavo į Čekoniškių verbų ir buities seklyčią ir Zujūnų kultūros centrą, o dabar atsidūrė Rudaminos daugiafunkciniame kultūros centre.
Parodą sudaro dvi dalys. Pirmoje dalyje pristatomos Vilniaus kraštui būdingos katalikų švenčių tradicijos. Kartu su vaizdų autoriumi mintimis nukeliausime į Šventąją Žemę, krikščionybės lopšį – Betliejų ir Jeruzalę, pabuvosime Trijų Karalių šventėje, pasidžiaugsime Kaziuko mugės šurmuliu, kuris vyksta Vilniuje ir Nemenčinėje, prisiminsime krikščioniškas šventes, pažinsime, pvz. Velykų, Dievo Kūno ir Joninių švenčių tradicijas.
Kitoje parodos dalyje pristatomi amatininkai, kurie savo amatu prisideda prie Vilniaus krašto kultūros plėtros. Šiuo metu Lietuvoje puoselėjama per 60 tradicinių amatų. Tačiau dauguma amatų šiandien yra tik laisvalaikio praleidimo būdas.
Parodoje pristatomi meistrai, kurie savo gaminiais puošia įvairias šventes. Galime pasigrožėti Vilniaus krašte žinomų amatininkų darbais. Tai: Renata Kovaliuk – dailininkė, fotografė, Romualdas Bujel – medžio ir pintų dirbinių meistras, Arūnas Puškorius – senųjų odos gaminių technologijų puoselėtojas, archeologinės avalynės rekonstruktorius, Edita Grigaliūnaitė ir Gintaras Ruzgys – sertifikuoti tradicinių gaminių meistrai, senojo kepimo amato puoselėtojai, Rimantas Supranavičius – puoselėjantis seną knygrišystės amatą, Jurgita Kaščiukaitė-Kutkienė – sertifikuota šiaudinių sodų, kalėdinių dekoracijų ir girliandų kūrėja, puoselėjanti senąsias pynimo tradicijas, Margarita Čekolis – tautodailininkė, šiaudinių sodų, žaislų kūrėja, keramikė ir margučių margintoja.
Parodoje taip pat galima susipažinti su daugeliu kitų amatininkų. „Vertinkime savo tradicijas ir saugokime jas nuo užmaršties!“, – ragina parodos rengėjai.
Paroda Rudaminos daugiafunkciniame kultūros centre bus eksponuojama iki 2021 m. balandžio 11 d.
Filmo apie parodą nuoroda: https://www.youtube.com/watch?v=orPTuJ4hbMU
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Inf. Andžej Aškelovič
Nuotr. organizatorių