Nuo š. m. sausio 1 d. įsigaliojus papildomiems draudimams ir ribojimams rūkyti daugiabučių gyvenamųjų namų balkonuose, terasose ir lodžijose, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) skatindamas atkreipti rūkančiųjų dėmesį į galimybes atsisakyti rūkymo savo ir savo artimųjų sveikatos labui, kviečia kreiptis pagalbos ir apsilankyti interneto svetainėje www.nerukysiu.lt.
Svetainėje www.nerukysiu.lt galima rasti interaktyvius testus, padedančius sužinoti rūkančiojo tipą bei priklausomybės laipsnį, rūkymo išlaidų skaičiuoklę, interaktyvų žmogaus kūną, parodantį žalą sveikatai ir pokyčius metus rūkyti. Taip pat yra rubrika apie elektronines cigaretes, aktuali informacija apie pagalbą metantiems rūkyti, o nuo šių metų – ir profesionalios, teikiamos telefonu, pagalbos metantiems rūkyti kontaktus.
Siekdamas formuoti neigiamą visuomenės požiūrį į tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių vartojimą, NTAKD taip pat ragina prie daugiabučių pakabinti informacinius plakatus apie pagalba metantiems rūkyti ir lipdukus.
Primename, kad Daugiabučių namų administratoriai, vadovaujantis Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo 19 straipsnio nuostatomis, yra įpareigoti informuoti gyventojus apie tai, kad jų name draudžiama rūkyti – patalpinti informaciją, pvz. skelbimų lentose bei įrengdami rūkyti draudžiančius ženklus. Šalia draudžiamųjų ženklų, Departamentas siūlo pakabinti ir minėtus informacinius plakatus.
Atkreipiame dėmesį, kad pagal Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministro patvirtintą aprašą, daugiabučio namo gyventojas gali pareikšti prieštaravimą dėl rūkymo daugiabučio namo balkonuose, terasose ir lodžijose, nuosavybės teise priklausančiuose atskiriems savininkams.
Gavus asmens prieštaravimą, Savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu yra uždraudžiama rūkyti daugiabučiame name.
Draudimo rūkyti nesilaikantys asmenys atsako pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 492 straipsnį ir jiems gali būti skirtas įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 90 eurų.
Tyrimai rodo, kad tik 1-5 proc. bandžiusiųjų savarankiškai mesti rūkyti pavyksta nerūkyti ilgiau nei metus, nes mesti rūkyti nėra paprasta dėl psichologinės ir fizinės priklausomybės nuo tabako. Todėl paskatinkite draugus bei artimuosius nerūkyti, o rūkančiuosius atsisakyti šio žalingo įpročio!
Parengta pagal NTAKD informaciją